Niemal od początku obecny na OFFie, w tym roku rap będzie miał w Katowicach wyjątkowo silną, międzynarodową reprezentację: Od The Alchemista z Boldy Jamesem po Łonę i Kaza Bałagane. 

The Alchemist feat. Boldy James

Mają wspaniałe kariery osobno, ale kiedy łączą siły – po raz pierwszy na albumie „My 1st Chemistry Set” w 2013 roku – narzucają tej grze zupełnie nowe reguły. The Alchemist jest lubiącym przestrzeń i psychodelię producentem z Kalifornii, prawdziwą legendą sceny, znaną ze współpracy m.in. z Nasem, Mobb Deepem, Dilated Peoples i Curren$ym. Boldy James to raper z Detroit, członek kolektywu Griselda – bezpośredni, surowy, skuteczny. Razem wytyczają osobną, fascynującą ścieżkę we współczesnym amerykańskim rapie. 

Otsochodzi

„Ja ten rap kocham i nienawidzę” – deklaruje Otsochodzi w numerze zapowiadającym tegoroczny album „Tthe Grind”. – „Chyba powoli męczę się wyścigiem”. Tymczasem numery Młodego Jana brzmią jakby była w tym sama miłość, a po dekadzie na scenie nie musi się już z nikim ścigać. Ostatnio miał sporo pracy w rapowej supergrupie OIO, z Young Igim i Okim, ale solo wciąż jeszcze ma sporo do powiedzenia i robi to w stylu dla większości polskich raperów poza zasięgiem.

Kaz Bałagane

Jak żyć w WWA? Możecie potraktować teksty Kaza Bałagane jako podpowiedzi i zwiedzać stolicę z nim w słuchawkach w roli przewodnika, ale ostrzegamy: nikt takiego turysty nie ubezpieczy. Jacek Świtalski to jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiego rapu, a jego album „Narkopop” (2017) z miejsca stał się klasykiem, jedną z najważniejszych rodzimych płyt drugiej dekady XXI wieku. Kaz wciąż pisze swoją historię – nie bez powodu po płycie „B&B Warsaw” otrzymał na Popkillerach tytuł najbardziej hardkorowego rapera 2023 roku.

Łona x Konieczny x Krupa

A to znacie? Wsiada Łona do taksówki… Silnikiem tego pojazdu są Andrzej Konieczny i Kacper Krupa z nujazzowego zespołu Siema Ziemia, a za nawigację po współczesnej Polsce służą teksty Adama Zielińskiego, oparte na rozmowach z taksówkarzami, którzy jak nikt znają puls miasta. Koncepcyjny album „Taxi”, za który panowie hurtowo zgarniają nagrody – od Fryderyków po Popkillery – to dzieło oryginalne i mądre, a przy tym muzycznie porywające, więc na koncercie będzie i o czym pomyśleć, i przy czym potańczyć.  

Ziomcy 

Skład z Torunia, który zadebiutował w 2021 roku epką zatytułowaną po prostu „Ziomcy”, poprawił rok później albumem „Hharmiderr” i ostatnio mixtape’em „Dolla”. Robią hałas, niosą chaos, szukają inspiracji daleko poza rapowym kanonem. Idą własną, alternatywną ścieżką. Są inni.

Yung Adisz

Większość życia spędził na emigracji, w Danii, więc jego brutalne i ponure wielkomiejskie opowieści to obserwacje nie tylko z Warszawy, gdzie dziś mieszka. Adrian Suchocki jest członkiem grupy WIFI KLAN i samozwańczym mistrzem stylu, który nazwał pato rapem. Jest jednym z najważniejszych głosów polskiego rapowego podziemia – choć już o mainstreamowych zasięgach.